מיהו ההאקר (Hacker)?

לחץ לפרטי כותב המאמר

אולי אחד התחומים החמים ביותר בענף המחשבים הוא תחום ההאקינג (Hacking). אז מיהו ה-Hacker ? מה הופך אותו לכזה? ולמה זה התחום הכי חם ברשת?

31/10/2016

אולי אחד התחומים החמים ביותר בענף המחשבים הוא תחום ההאקינג (Hacking). אז מיהו ה-Hacker ? מה הופך אותו לכזה? ולמה זה התחום הכי חם ברשת? בכדי לענות על שאלות אילו ראשית יש קודם להבין את מקור המילה, ומשמעותה.

המילה האקר הינה מלשון Hacking שמשמעות המילה באנגלית היא "פיצוח".
בוודאי שמעתם לא פעם על המושג האקר (Hacker), אם זה מהעיתונים או מסרטים, וללא ספק יש לכם מושג כלשהו במה מדובר. האקרים מתחלקים ל-2 סוגים עיקריים: האקרים ה"טובים", שהם בעצם אנשי אבטחת מידע, שבקיאים בכל התחום הרחב של תקן הרשתות לסוגיהם, פרוטוקולים, שפות קוד, ונקודות התורפה והפרצות אליהם, ודואגים לאבטחה מקסימלית והרמטית מפני אנשים או תוכנות בעלי כוונות זדוניות.
מנגד, ניתן למצוא את הסוג השני, האקרים ה"רעים" שגם הם בקיאים בכל התחומים שהוזכרו לעיל, רק שבמקום להגן על פרצות אילו, תפקידם הוא להפך, כלומר לנצל פרצות אילו לטובתם, ולרעת הכלל. בדרך כלל מדובר בפעולות כגון, גניבת מידע ע"י השתלת סוסים טרויאנים, ושאר תוכנות ריגול, הפלת אתרי אינטרנט ע"י יצירה של מסה אדירה של כניסות לאתר, ועוד.

יש הרואים בהאקר אומנות יותר מאשר מקצוע. אפשר ללמוד את היסודות, ולהרחיב את הידע, אבל בשביל להיות האקר אמיתי צריך להיות אומן. מדובר בכישורים יוצאי דופן, ובהסתכלות נדירה על הניואנסים הקטנים שנעלמים מעיני הרבה אנשים מומחים וטובים. האקר מסוגל להגיע למחוזות נדירים, ובדרך מקורית. אילו אנשים נדירים שבאמת חושבים מחוץ לקופסא.

עם השנים, תחום ההאקינג השתכלל בצורה משמעותית ביחס ישר עם הטכנולוגיה שגם היא התקדמה בקצב מסחרר. והזיקה החדשה שנוצרה להאקינג עם טרור וביטחון לאומי, היא זאת שהביאה חברות ממשלתיות, וחברות אבטחת מידע בכירות להעסיק האקרים כישרוניים, אף ללא השכלה אקדמאית, וזאת בשל הפוטנציאל האדיר הטמון בהם לזהות בחושים נדירים פרצות שכמעט לא ניתנות להבחנה על ידי עין רגילה, ולאטום אותם באופן הרמטי.
ההתקדמות הטכנולוגית, והשתכללות שיטות האקרים, ביחד עם הזיקה החדשה שמקשרת בין האקינג לטרור, כל אילו, הציבו בהחלט אתגר של ביטחון לאומי במדינות העולם, וכך הפך תחום ההאקינג לאחד התחומים החמים ביותר היום ברשת.

חזור למאמרים